Kenya's No 1 GhettoRadio
Kenya’s Number One GhettoRadio

Mbogi Genje Open For Political Endorsements

0

During an exclusive interview with Ghetto Radio, the trio said that they are willing to perform during the campaign period as long as the politician’s intention will benefit the youth.

The artists also said that music is part of leadership and can be used by politicians to educate the public and pass message.

“Unajua muziki  ni part of leadership na sisi kama artists tuko consired na wale leaders tunaelect na pia sisi tunataka wale maleaders wanasupport talent hapa mtaani na pia wauplist mayuth kama sisi juu talent sanasana inapatikana huku ghetto.. Sisi tutaenda campaign yeyote bora unasupport interest ya mayouth,” they added.

This comes just a few weeks after Siaya Senator James Orengo praised the artists for their good job.

When asked about their opinion on the firing of KFCB CEO Ezekiel Mutua, the gengetone artists said that however much they did not like Ezekiel Mutua they cannot be happy since he was sacked from his job.

They have requested the incoming CEO to use his position to uplift the neglected talents and also motivate artists.

“Hivyo venye unajua hizi position ni za kusaidia artists so tunafaa kuplace msee mwenye anamind artists mtu mwenye anamind welfare ya ma artist, mtu ako hapo kupush ma artists waende juu. So siwezi furahi mtu akisakiwa akinyimwa kazi lakini pia nipoa tukiangalia watu wako uplifting watu wanaweza uplift hizi talents ziko hku mtaa kama mzuki,”they said.

The ‘ngumi mbwegze’ artists asked the government to hire someone who will appreciate music from ghetto and not neglect or criticize them.

“Tunaweza taka waplace mtu ako better kuliko mtu mwenye atatucritisize na hamake changes yeyote. Tunaweza taka mtu mwenye anaembrace talent na mayuth sanana huko kwa ghetto juu ndio mzuki inatoka na si mtu atasema hataki muziki juu inatoka ghetto,” added the artists.

The musicians said that the former KFCB used to criticize them but did not try to make nay changes in the music industry.

By: Emmaline Owuor

- Advertisement -

Gengetone group Mbogi Genje has expressed willingness to partner with any politician in the next general elections.

During an exclusive interview with Ghetto Radio, the trio said that they are willing to perform for politicians during the campaign period as long as the politician’s intention will benefit the youth.

The artists also said that music is part of leadership and can be used by politicians to educate the public and pass message.

“Unajua muziki  ni part of leadership na sisi kama artists tuko consired na wale leaders tunaelect na pia sisi tunataka wale maleaders wanasupport talent hapa mtaani na pia wauplist mayuth kama sisi juu talent sanasana inapatikana huku ghetto.. Sisi tutaenda campaign yeyote bora unasupport interest ya mayouth,” they added.

This comes just a few weeks after Siaya Senator James Orengo praised the artists for their good job.

When asked about their opinion on the firing of KFCB CEO Ezekiel Mutua, the gengetone artists said that however much they did not like Ezekiel Mutua they cannot be happy since he was sacked from his job.

They have requested the incoming CEO to use his position to uplift the neglected talents and also motivate artists.

“Hivyo venye unajua hizi position ni za kusaidia artists so tunafaa kuplace msee mwenye anamind artists mtu mwenye anamind welfare ya ma artist, mtu ako hapo kupush ma artists waende juu. So siwezi furahi mtu akisakiwa akinyimwa kazi lakini pia nipoa tukiangalia watu wako uplifting watu wanaweza uplift hizi talents ziko hku mtaa kama mzuki,”they said.

The ‘ngumi mbwegze’ artists asked the government to hire someone who will appreciate music from ghetto and not neglect or criticize them.

“Tunaweza taka waplace mtu ako better kuliko mtu mwenye atatucritisize na hamake changes yeyote. Tunaweza taka mtu mwenye anaembrace talent na mayuth sanana huko kwa ghetto juu ndio mzuki inatoka na si mtu atasema hataki muziki juu inatoka ghetto,” added the artists.

The musicians said that the former KFCB used to criticize them but did not try to make nay changes in the music industry.

By: Emmaline Owuor

Comments
Loading...