Kenya's No 1 GhettoRadio

Producer Magix Enga Accused Of Conning Upcoming Artists

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

By Steve Osaka

Producer Magix Enga has been accused of allegedly stealing a song from upcoming artists from Kibra.

According to the artists claim that they paid Ksh. 20,000 for the production of a song that allegedly ended up being stolen by Magix.

The artists claim that they went to an extent of borowing money from friends in a bid to raise the they used to produce their music.

“Tuliomba pesa kwa mabeste ata mmoja wetu akauza simu yake ndio tupate iyo pesa”They said angrily.

They claim that Magix’s driver also extorted Ksh. 2,000 from them when he went to pick them.

.”Walikuwa na Ex Ray wakisema vile wamesomea karate,mi nawaambia tukipatana ni mangumi na mateke” said the agitated artists.

Netizens were quick in following the drama and joined in support of the youngsters.

Here are some of their comments “Uyo mluya namfeel bana… Majix enga afanyi poa” wrote Phyll Ndigi.

“Wezi ni wengi hii Kenya kila siku kilio ya upcoming artists” wrote Shekh qadar Xaare.

 “Mungai Eve saidia vijana wetu?… Yaani mpaka mtu anauza simu na ni January ??‍♂️… Hii Kanairo” added Yassudah47 Talyban47.

Efforts to reach Magix were futile as his phone went unanswered.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More