Kenya's No 1 GhettoRadio

Rayvanny Finally Ditches Wasafi

0

By Steve Osaka

Bongo Singing Sensation and Winner of Bet Awards for Best International African Act Viewers Choice(2017), Rayvanny has parted ways with Wasafi, the music label that propelled him to Stardom.

Announcing the exodus on his social media platform, the Kwetu hit maker welcomed all and sundry to the launch of his new label-Next Level Music.

“Lemmie take this opportunity to invite my brothers and sisters to share this moment with me… It’s all about #NEXTLEVELMUSIC Grand Opening,please let’s link up tonight” Wrote Rayvanny.

He follows the footsteps of Rich Mavoko and Harmonize who also decamped from the Diamond owned stable.

However Rayvanny seems to have walked out in good terms as Babu Tale-newly elected Mp for Morogoro who doubles up as Diamond’s manager showed up at the launch of Rayvanny’s label signifying the blessings from Wasafi.

“Najivunia naskia raha sana leo kuwa kwenye hii sehemu, unajua ukiwa baba unaendelea ukimwona mwanao anaanza kutembea kwenye miondoko ambayo kila mtu anamtazama kwenye positive way unajiona shujaa,leo hii tumezalisha mlipa kodi mpya” Said Babu Tale.

Specuculations have been rife with a section of netizens seeing it as another way of setting up another branch of Wasafi with a different name, something Babu Tale vehemently refuted.

“Sisi tunataka tuonyeshe jamii,tuonyeshe watu kwamba tunaweza kufanya kumruhusu msanii ambaye tumemtengeneza mwenyewe akatengeneza wasanii wake naye akaenda mjini na Wasanii wake pia wakafika mjini” Added Babu Tale.

Rayvanny’s move attracted love and hate in equal measure.

We sampled some of the reactions on his timeline.”That’s awesome… Fanya kama Konde Gang.. Unajiweza acha kuwa mtegemezi Raymond.. Umekubalika kama msanii mkubwa barani.. Anza label yako nawe pia sign wasanii wako.. Achia Mondi Mali yake.. akifa wang’ang’anie wenyewe na wa kwao”wrote Elvo Comedian.

” Much love from china♥️??” Wrote Yo Hun.

“Sasa sifichi rayvanny vile siku hizi anaimba ngoma bovu zinainuliwa na label ya Wasafi tu akishafungua record label yake ata kuwalipa wafanyikazi hataweza atulize minyoo kwa domo tu asijifananishe na bwana Kajala *Harmo” Wrote Austine Moi

Comments
Loading...