Kenya's No 1 GhettoRadio

Sanaipei Tande Reveals That Maina Wanted Her To Give Him A child

0

Musician Sanaipei Tande has revealed that radio host Maina Kageni wanted her to give him a baby.

The musician said that she was still young and had recently joined the company Maina Kageni worked for and had not even gotten a show before she was given the proposal.

According to Sanaipei, Maina had landed her in a lot of trouble especially on social media where people think that they are an item.

Yes. Aliniambia hiyo time nilipojoin kiss 100 hata kabla sijapewa show yangu akaniambia if you do not want to work another day in your life nizalie mtoto. Mwenyewe mimi motto mdogo niko miaka 21 hata sijajijenga bado yeye anataka nikuwe mama. Maina ameniweka kwa shida nyingi kwa maana kila kitu nikipost kila mtu anamtag Maina Kageni mara ati mpee Maina Kageni mtoto na hiyo ni shida kubwa,” Sanaipei said.

The musician blamed the Kenyan system for hiring people based on their following on social media rather than their qualifications.

READ ALSO; https://ghettoradio.co.ke/makena-njeri-cheated-on-me-with-multiple-ladies-michelle-ntalami-reveals/

 “Watu wanapewa kazi on the basis of wale wanawafwata instead of kuagalia kazi ya watu. Mimi kuna kazi nyingi nimeloose kwa sababu nimeambiwa sina following mingi kuliko mtu flani. These numbers that we have on social media do not translate to an audience,” she added.

She further advised people joining the entertainment industry to look for someone to support and guide them through the industry.

 “Entertainment inatake mwongozo na bila mwongozo nakuambia utapotea kwenye industry. Nashukuru kwa sababu wazazi wangu walikuwa so much involved na pia ata kama wazazi wako wanakusupport then pia unafaa kukuwa na mtu mwenye ako ndani ya industry wa kuwaambia vile hii industry hukuwa,” said Tande.

VIDEO OF THE DAY; https://www.youtube.com/watch?v=417MSp7nBwg

Comments
Loading...