Vegpro book 2021 FKF Shiled Cup round of 32 date

0 33

Vegpro book round of 32 slot of the 2021 FKF Shiled cup having edged SS Assad 2-0 on Saturday, February 13, 2021, at the Longonot Horticulture grounds.

Nicholas Kinyokie maneuvered a goal past SS Assad’s defense in the 9th minute putting Vegpro in the lead.

Vegpro maintained their lead until the sound of the first half whistle which closed the scores at 1-0

Upon resumption, SS Assad managed to keep the ball from Vegpro as they hustled to get in the equalizing goal.

However, their efforts fell short as Austine Wafula added the second goal just at the brink of stoppage time, sealing off the scores at 2-0.

Also booking slots in the round of 32 is Progressive who won 3-2  in post-match penalties against Uprising after the stoppage time scores closed at 2-2.

Round of 64 Results

Saturday, February 13, 2021

1. KSG Ogopa vs Dimba Patriots (GEMS Cambridge, 1 pm)
2. Marafiki *2-0 JKUAT (Kinunga Stadium Nyeri, 3 pm)
3. Mwatate United vs Twyford (Wundanyi Stadium, 1 pm)
4. Tiki vs AFC Leopards (Wundanyi Stadium, 3.15 pm)
5. Flamingo vs Kariobangi Sharks (Finlays Grounds Naivasha, 3 pm)
6. Uprising 2(1) vs 2 (3pen) Progressive (Camp Toyoyo, 1 pm)
7. Tandaza vs MCF (Camp Toyoyo, 3.15 pm)
8. FC Shells vs Fortune Sacco (Mbaraki Grounds, 3 pm)
9. Mutomo Tigers 1-4 Nairobi City Stars (Kitui Stadium, 2 pm)
10. Transfoc vs Migori Youth (Kenyatta Stadium, 1 pm)
11. Elim vs Ulinzi Stars (Kenyatta Stadium Kitale, 3.15)
12. Kajiado North 3-2 Nkanas (GEMS Cambridge, 3 pm)
13. Bungoma Superstars 1(5)-1(4) Zetech Titans (Sudi Stadium Bungoma, 1 pm)
14. Mihuu United 0-9 Tusker (Sudi Stadium Bungoma, 3.15 pm)
15. Vihiga Sportiff vs Nation (Mumboha Grounds Vihiga (1 pm)
16. Luanda Villa 1-0 GDC (Mumboha Grounds Vihiga, 3.15 pm)
17. Vegpro vs SS Assad (Longonot Horticulture, 3 pm)
18. NYSA vs Machakos United (Nakuru Athletic Club, 3 pm)

19. Alphose 1-2 Administration Police (St. Sebastian Park, 1 pm)

20. Kiandege Jets 1-3 KCB (Gusii Stadium, 3.15 pm)

Sunday, February 14, 2021

1. Sigalagala TTI vs Dero (Sigalagala Grounds, 3 pm)
2. Rware vs Posta Rangers (Ruringu Stadium, 3 pm)
3. Black Diamond vs CUSCO (Sawagongo Grounds, 3 pm)
4. Muranga Seal vs Bandari (St. Sebastian Park, 3.15 pm)
5. MMUST vs Bidco United (Approved School, 3 pm)
6. Nyabururu Sportiff vs Keroka TTI (Gusii Stadium, 1 pm)
7. Twomoc vs Naivas (Nakuru Athletic Club, 1 pm)
8. Nax Fussball vs Mara Sugar (Nakuru Athletic Club, 3.15 pm)
9. Kobare vs Egerton (Nyathi Complex, 3 pm)
10. Blessings vs Equity (Kenyatta Stadium Kitale, 1 pm)
11. Kitale All-Stars vs Sofapaka (Kenyatta Stadium Kitale, 3.15 pm)

To Be Rescheduled

1. Congo Boys vs Gor Mahia (Mbaraki Sports Club, 3 pm)

Comments
Loading...