We don’t get any attention as upcoming artists in the coast, says Flippo

0 57

For you to get Attention as an artist in the Coast region, you have to be well established, this is according to upcoming artist Flippo.

The ‘Citizen’ and ‘Wachane tu’ singer says they don’t home-base support because the public are the first ones to ignore upcoming artists.

Flippo, who is also a student, says an upcoming artist can post something on social media or about an event and get totally ignored by the public.

Unaona hata mtu kuona weight ya msanii ni aone kwamba huyu msanii ana watu. Msanii kwa sababu eti anainuka watu hawataki kumpea attention, uonaona, amepost kitu yake mahali jamaa anairuka lakini akiona imepostiwa na mtu fulani mkubwa, anaiscreenshot kabisa hata anaiweka status unaona, so kitu nalilia, mwanzo hapa coast, watu tunakuwa na kiburi tunadharau wasanii wetu, vipaji vyetu tunavikanyaga.

“For one to be seen as a serious artist you need a following, but because an artist is upcoming, people don’t pay attention. One can post something on social media and people will just skip the post, but if it is an established artist people even go-ahead to take a screenshot and post it as their status,” said Flippo.

“Especially here in the coast, we are proud and look down on our upcoming artists,” he added.

Flippo says local support can be of great help to upcoming artists grow and further their careers.

Nyinyi ndio mafans ambao wanaweza kunikuza, mtu hawezi toka ulaya aje anikuze ama Nigeria aje anikuze, ni watu ambao wananiskiza sahii ndio wanaweza kunikuza. Kwa hivyo mnaweza mkakuwa positive na mimi mkaangalia kwamba huyu mtu anafanya mziki, okay anahitaji support, wakati nimeenda nikapost mahali mnakuja mnaonyesha support, wakati nimesema niko na event somewhere mnaonyesha support yenu, hivi mtakuwa mnanikuza na mkinikuza mimi kesho nitakuza mtu mwingine.

Lakini kuna mentality ambayo tunakuwa nayo ya kwamba sisi, mpaka kitu kifanywe na mtu ambaye anajulikana, yaani mtu yeyote ambaye ana jina kubwa ndio anapatiwa nafasi katika society, lakini mtu ambaye yuko chini anakanyagiwa, hio kitu nataka tuache kwa sababu sio kitu kizuri.

“You are the fans that can help us grow, we don’t expect someone to come from abroad or even Nigeria to come to help me grow. So be positive, just look and see that this person is a musician who needs support. When I post something on social media or say I have an event somewhere, come support me. This way I can support someone else in the future,” he said.

“But we have this mentality that only established artists are given the opportunity and the upcoming one is put down. This is a very bad thing, and it needs to stop.”

Flippo had one piece of advice for the youth and other upcoming artists.

“In life, you yourself are your main office, everything you do and decisions you make will have a great impact on you. Be responsible for yourself,” said Flippo.

Comments
Loading...