Kenya's No 1 GhettoRadio

Zero Street Child Foundation Donates Food to Street Families in Mathare

0

Over 1,000 street children in Mathare were today given an early Christmas treat by Zero Street Child Foundation.

The organization offered them breakfast and lunch at the Kiboro Primary School grounds.

Zero Street founder Peter Ndiboe used the opportunity to ask county government of Nairobi to be tolerant to the families.

“So far the government is doing very little in terms of providing them with shelter, medical services and food,” he added.

Meanwhile the street families have called on donors to help get basic needs as they decry government neglect.

Sisi masafara tumewachwa hivyo kama si Peter leo hatungekula…tutaomba wasee huko nje ukiwa na kitu tukumbuke sisi masafara,tunaumia Kwa base zetu…halafu tumeagree wale wasee wanatuletea food usilete yenye imepikwa tutajipikia Kwa sababu Kuna wasee roho chafu walikua wanatuwekea sumu Kwa food,” said one of them.

READ ALSO; https://ghettoradio.co.ke/anglican-church-bishops-call-for-urgent-address-of-corruption-vice/

According to Ndiboe reports of county government askaris mistreating street families are still on rise and more needs to be done.

“We are happy we have today given meals to close 2,000 street children and their families. We had breakfast for them which include Uji and Chapo, lunch we had rice Chapo, waru and meat……radar yetu ama vision yetu ni kutoa watoi Kwa street. So far tumechapiana na wasee kadhaa wale tunaweza watapelekwa rehab …kuwapa food leo pekee si solution juu wanadai kudishi daily so ni kujaribu atleast tuchange maisha Yao….” Ndiboe told Ghetto Radio News.`

“So far the government is doing very little in terms of providing them with shelter, medical and food…” he added.

Meanwhile the street families have called on donors to help get basic needs, decrying government neglect.

Sisi masafara tumewachwa hivyo kama si Peter leo hatungekula…tutaomba wasee huko nje ukiwa na kitu tukumbuke sisi masafara,tunaumia Kwa base zetu…halafu tumeagree wale wasee wanatuletea food usilete yenye imepikwa tutajipikia Kwa sababu Kuna wasee roho chafu walikua wanatuwekea sumu Kwa food,” said another one.

By Allan Otieno

VIDEO OF THE DAY; https://www.youtube.com/watch?v=2xnPSPsCVP8

Comments
Loading...